programistów (hasłem konferencji było: The League of Extraordinary Developers) z 32 krajów, 111 prelegentów i kilkanaście firm/sponsorów z dziedziny IT i nie tylko.
Konferencję zorganizowano w Business Design Centre w Londynie. Samo BDC powstało ponad 150 lat temu w celu organizacji targów rolniczych i innych podobnych imprez. Całość zaadaptowano później na centrum konferencyjne, biura i sale wystawiennicze, ale pozostała widoczna wciąż zabytkowa architektura:
Pierwszy dzień to tzw. University Day a w nim trzygodzinne prelekcje i "hands on labs". Ponieważ mój udział w konferencji zaczął się dzień później, więc pozwolę sobie wkleić tylko fragment opisu ze strony konferencji: Your chance to get under the skin of a subject with training on tools, techniques and specific technologies. Choose between intensive, deep-dive University sessions or Hands on Labs. Both last 3 hours and give you rich insights.
18 czerwca miało miejsce faktyczne rozpoczęcie konferencji. Po podróży metrem i spacerze z mapą w ręku zobaczyłem widok znany z Googla - BDC:
Business Design Centre |
Po zarejestrowaniu, otrzymaniu identyfikatora i kilku pierwszych gadżetów ruszyłem do audytorium na pierwszy "keynote" konferencji. Spóźniony o trzy minuty zastałem salę wypełnioną po brzegi oraz zespół muzyczny starający się - z powodzeniem - zastąpić poranną kawę (youtube):
Następnie jeden z organizatorów Devoxx Mark Hazell (współzałożyciel Voxxed.com) rozpoczął konferencję i przedstawił "Nadzwyczajnych".
Liga Nadzwyczajnych w komplecie |
Na środku - Richard Warburton (Monotonic Ltd, autor Java 8 Lambdas, http://insightfullogic.com), pierwszy z prawej - Mani Sarkar (http://neomatrix369.wordpress.com)
Keynote "The Extraordinary Team of Developers" prowadzili Trisha Gee (Jetbrains, JUG Sevilla, https://plus.google.com/+TrishaGee) i Daniel Bryant (OpenCredo, London Java Community, https://plus.google.com/+DanielBryantUK). Ilustrując przykładami opowiadali o znaczeniu pojedynczych osób w zespole - tak developerów jak i managerów, ze w TEAM jest "i" (jeśli się dobrze poszuka), jaka droga czeka początkującego programistę do bycia ekspertem oraz jak liczebność zespołu i wielkość środków wpływa na tempo i jakość powstającego projektu (wbrew moim przypuszczeniom zależność nie tylko nie jest liniowa, ale nawet i nie monotoniczna).
I in Team |
Prezentacje odbywały się w pięciu salach równocześnie i trudno było zdecydować, które z nich - z żalem - pominąć. Przez cały czas można było również porozmawiać z wystawcami prezentującymi swoje oprogramowanie czy sprzęt (naturalnie wszystko związane z Javą). Byli to zarówno potentaci typu Oracle czy IBM jak i mniejsze firmy. Prezentowane produkty to m.in. frameworki EE (CUBA platform, TomEE), narzędzia wspomagające współpracę i wersjonowanie (Perforce Helix), narzędzia do statycznej analizy kodu (Coverity), szereg narzędzi związanych z IoT (IBM Bluemix) i inne, np. iText.
IBM Bluemix IoT - programowanie odczytu z sensorów |
Wśród uczestników przeprowadzono też foto-ankietę - kiedy napisałeś pierwszą linię w Javie. Jak widać są i tacy, którzy zaczęli całkiem niedawno (rok 2015 wcale nie był pusty, ale nie ma go w kadrze). A moje zdjęcie jest gdzieś na środku.
Ankieta: Wrote my first line of Java code in... |
...2005 |
Kilka wybranych prezentacji, w których udało mi się (lub nie) wziąć udział:
- Java Generics: Past, Present and Future - Raoul-Gabriel Urma i Richard Warburton przypomnieli jak wyglądało programowanie w Javie przed wprowadzeniem generyków oraz co czeka nas w przyszłości, m.in. generyki dla typów prostych (List<int>)
Ja i Richard Warburton |
- "Catch me if you can" - Java on wearables - Gerrit Grunwald: "oracle evangelist" opowiadał o wyzwaniach i trudnościach na jakie natrafił podczas konstrukcji programowanego w javie monitora dla biegaczy (w oparciu i Odroid-W, funkcje takie jak rejestracja i transmisja położenia, pracy serca, głosowy feedback, itp.)
- Design Patterns in the 21st Century - Samir Talwar pokazał w jaki sposób programowanie funkcyjne czy lambdy zmieniają znaczenie znanych i stosowanych od lat wzorców projektowych, np. fabryka abstrakcyjna.
- Express yourself with Java 8 - Benji Weber przedstawił swoje przemyślenia na temat użycia nowych funkcjonalności w Javie 8 i tworzenia zwięzłego kodu, prezentacja dostępna po adresem: http://benjiweber.co.uk/talks/express-yourself/#/
- Decoding the air around you with Java and $7 hardware - Bert Jan Schrijver pokazał w jaki sposób można odbierać sygnały z transponderów statków i samolotów, dekodować (tu oczywiście aplikacja w Javie) i prezentować w Google Maps. O ile Javy było tu mniej niż w innych prezentacjach, to wynik wizualizacji był zastanawiający: w trasach przelotu samolotów nad Holandią, skąd pochodzi prelegent, w ciągu kilku kolejnych dni nie widać żadnej regularności czy porządku.
- Let’s Get to the Rapids: Java 8 Stream Perfomance - Maurice Naftalin: tu okazało się, że strumienie z Javy 8 cieszą się zainteresowaniem nie tylko na spotkaniach JUG Łódź. Nim dotarłem na miejsce sala była pełna, łącznie z miejscami pod ścianą, na ziemi itp. a organizatorzy nie wpuszczali już więcej słuchaczy. Trudno, pozostaje poczekać na zapis wideo.
Organizacja konferencji była doskonała. Dobry dobór sponsorów/wystawców i prelegentów. Plan wystąpień dostępny w sieci (http://www.devoxx.co.uk/whats-on-by-day/) ulegał niewielkim zmianom, co widoczne było w aplikacji na telefon. Miała ona też dodatkową przydatną funkcję: pozwalała na zadawanie pytań w trakcie prezentacji. Dzięki temu można było, bez przerywania prowadzącemu, uzyskać odpowiedzi na swoje pytania pod koniec prezentacji.
Impreza bardzo udana! I tu wielkie podziękowanie dla JUG Łódź oraz organizatorów Devoxx za umożliwienie mi wzięcia udziału w tej rewelacyjnej konferencji za free :)
Na deser, dla tych którzy nie byli w Londynie, budowle widoczne na plakacie: kolumna Nelsona na Trafalgar Square, London Eye, The Shard i Big Ben.