Saturday, March 22, 2014

Clean Coders Episode 10 - z innej perspektywy

Paweł Włodarski w w poprzednim poście odcinek już opisał, więc nie będę już opisywał samej prezentacji Roberta Martina.

It's a lie :)
Na pewno był to fajny odcinek, wiele osób śmiało się z idealnego projektu opisywanego przez Uncle Boba z podkładem muzycznym niczym z love story. Oczywiście Robert Martin w diabelskim przebraniu powiedział na koniec, że nie ma idealnych projektów i zawsze pojawią się nowe wymagania, których nie przewidzieliśmy. My musimy (my developerzy) jakoś sobie radzić np. poprzez częstsze iteracje i konfrontowanie tego co powstaje w tych iteracjach z klientem.

To co chciałem poruszyć w tym poście to to, że nasze inicjatywy takie jak seria z Uncle Bob-em zaczynają się rozkręcać. Symphony Teleca była sponsorem po raz drugi. Marcin, który reprezentował firmę na JUGu, na pytanie czy pierwsze spotkanie (gdy sponsorem była ST) było skuteczne, odpowiedział: "Zdecydowanie tak, mieliśmy szansę przedstawić firmę i ofertę, a 60USD to nie jest duża cena za to żeby zyskać 15 minut uwagi programistów. I ma nadzieję, że dzisiejsze ogłoszenie dotrze do odpowiedniej liczby odbiorców".

Jeśli więc czytasz tego posta to daj znać w swojej firmie czy nie znajdą 60USD na kolejne odcinki Wujka Boba? Na dzień dzisiejszy w pipeline (piękne biznesowe słownictwo - czyż nie?) jest jedna firma (innymi słowy oczekujmy niedługo Episode 11) oraz dwie, które pytały o spotkanie - być może osiągniemy porozumienie. Wujek Bob przygotował odcinków co najmniej 2 razy tyle niż zdołaliśmy zobaczyć do tej pory, więc jest jeszcze miejsce.
Android Senor Developer

Drugi aspekt tego spotkania na który zwróciłem uwagę, to że oferta, która przedstawiał Marcin była prezentowana z widełkami płacowymi (Senior Android Developer - 6.5k do 12k). Nie wiem jaka jest tu rola JUGa, pewnie żadna, choć może jakiś wpływ na to spotkania z Uncle Bob-em miały - zawsze gdy prezentowała się jakaś firma to były pytania o płacę i może zmieniliśmy trochę świat :) ?

Trzeci wniosek po spotkaniu dotyczył programowania na platformę Android - Marcin zauważył, że niewiele ludzi programuje na Androida, a przecież nie jest to trudne. Innymi słowy potrzeby są większe niż liczba osób na rynku. To zjawisko obserwuję w swojej firmie (obecnej i poprzedniej). Znane prawa ekonomii o podaży i popycie powinny działać na naszą (programistów Androida) korzyść. Tak więc zachęcam do zgłębiania tajników Andka.

1 comment:

  1. in case you need a señor developer t-shirt: http://senordevelopershop.spreadshirt.de/

    ReplyDelete