Na poczatku 2015 roku Maciej wyglosil na JUGu swoja pierwsza prezentacji o Gicie. Pierwsza prezentacja przeznaczona byla dla ludzi, ktorzy dopiero zaczynaja prace z Gitem. Te osoby byly bardzo zadowolone ze spotkania, co wyrazili w swoich komentarzach po spotkaniu. Na prezentacji byly rowniez osoby, ktore juz pracuja z Gitem jakis czas i chcieli by dowiedziec sie wiecej o tym narzedziu. Dlatego, tez majac na uwadze potrzeby naszej spolecznosci poprosilismy Macka o wykonanie kolejnej prezentacji o Gicie, ktora skupiala by sie glownie na sposobach pracy z Gitem w projektach informatycznych tak zwane workflows.
Begin
Maciek swoja prezentacje rozpoczal od szybkiego przypomnienia co bylo na poprzednim wykladzie. Te kilka slajdow okazaly sie naprawde pomocne, zwlaszcza dla osob, ktore nie byly obecne na poprzednim spotkaniu i nie mieli duzego doswiadczenia z Gitem.
Najwazniesze hasla ktore trzeba zapamietac to:
- niemodyfikowalny commit
- niekasowalny commit
- branch jako ruchoma etykieta przy commicie
- active branch
- log
- diff
- merge i rebase
Wazne hasla:
- zdalny branch nie moze byc aktywny
- na branch zdalny nie da sie commitowac
Jak sama nazwa mowi, workflow single branch opiera sie na jednym zdalnym branchu master do ktorego zainteresowani wrzucaja swoje zmiany. Oczywiscie kazdy ma swoj lokalny branch na ktorym pracuje, moze rozwijac swoje historie i zapisuje swoja aktualna prace poprzez wykonywanie lokalnych commitow.
Uwazam, ze taki system komplikuje wspolprace nad jedna historyjka co najmniej dwoch osob z zespolu, poniewaz wymiana tymczasowego postepu pracy moze odbywac sie przez branch master, ktory powinien byc stabilny, kompilowalny lub tworzenie tymczasowych branchy pomocniczych.
- niemodyfikowalny commit
- niekasowalny commit
- branch jako ruchoma etykieta przy commicie
- active branch
- log
- diff
- merge i rebase
Remote
Po krotkim wprowadzeniu Maciej rozpoczal glowny temat prezentacji od omowienia zdalnych branchy. Okazauje sie, ze zdalnym branchem, moze byc kopia na serwerze zewnetrznym, a takze kopia na lokalnym komputerze np.: w innym katalogu.Wazne hasla:
- zdalny branch nie moze byc aktywny
- na branch zdalny nie da sie commitowac
Single branch
Nastepnie prowadzacy przeszedl do omawiania dwoch sposobow pracy z Gitem: single branch oraz feature branch.Jak sama nazwa mowi, workflow single branch opiera sie na jednym zdalnym branchu master do ktorego zainteresowani wrzucaja swoje zmiany. Oczywiscie kazdy ma swoj lokalny branch na ktorym pracuje, moze rozwijac swoje historie i zapisuje swoja aktualna prace poprzez wykonywanie lokalnych commitow.
Uwazam, ze taki system komplikuje wspolprace nad jedna historyjka co najmniej dwoch osob z zespolu, poniewaz wymiana tymczasowego postepu pracy moze odbywac sie przez branch master, ktory powinien byc stabilny, kompilowalny lub tworzenie tymczasowych branchy pomocniczych.
Gerrit
Workflow single branch jest wspierany przez takie narzedzie jak Gerrit, za pomaca ktorego mozna zweryfikowac prace wspolpracowanikow poprzez Code Review oraz uruchomienie odpowiednich JOBow na serwerze Continous Integration jakim jest np.: Jenkins.Feature branch
W skrocie feature branch polega na tym, ze oprocz glownej galezi master, tworzone sa feature branches, na ktorych rozwijane, sa kolejne historyjki. Podejscie takie umozliwia wspolprace conajmniej dwoch osob nad historyjka, bez dodatkowych nie oficjalnych branchy. Feature branches kontrolowane sa tak samo jak master poprzez narzedzia do weryfikacji kodu, dzieki czemu programista, moze otrzymac szybszy feedback na temat swojej pracy od pozostalych czlonkow zespolu.
Stash
Workflow feature branch jest wspierany przez narzedzie Attlasian jakim jest Stash, ktore tak jak Gerrit umozliwia wykonanie review oraz weryfikacje kodu poprzez Continous Integration system.
End
Nie zamierzam wiecej opisywac tresci wykladu Macka, czytelnikow tego bloga odsylam do oberzenia zalaczonej prezentacji zarowno w formie slajdow jak i w postaci nagranego filmu.
Chcialbym tylko pochwalic Macka za Jego prace, wykonal naprawde kawal dobrej roboty. Przygotowal obie prezentacje na wysokim poziomie, posiada bardzo duza wiedze i doswiadczenie z Gitem.
Sadze, ze pozostali uczesnicy tez byli zadowoleni z wykladu, potwierdzeniem bylo duze zainteresowanie w trakcie i po prezentacji.
Mobica wspiera JUG
Z racji tego, ze Maciek pracuje w firmie Mobica, dzial promocji firmy postanowil wesprzec wyklad swojego pracownika fundujac upominki dla obecnych w postaci: toreb z gadzetami oraz pendrajwy. Czesc pendrajwow powedrowala do najbardziej aktywnych uczesnikow wykladu, pozostale pendrajwy oraz torby rozlosowalismy na koniec spotkania.
Dziekuje w imieniu JUG Mackowi za wykonanie prezentacji, firmie Mobica za ufundowanie upominkow oraz DMCS za udostepnienie nam sali na ktorej moglismy posluchac kolejnego wykladu o Gicie.
BTW:
Git Ready, Git Steady to kiedy Git Go?
Czy prezentację będzie można ściągnąć z Google Drive tak jak poprzednią ?
ReplyDeletepzdr
Jest odnosnik w tresci tego artykułu :)
ReplyDeletehttps://drive.google.com/file/d/0B2jEETGadOuPdGxWXzBqTUREZGM/view
Jasne, tylko nie ma opcji 'Download', takowa figuruje dla poprzedniej prezentacji
ReplyDeleteGreat rreading your post
ReplyDelete