Monday, May 25, 2015

2015-05-13 Krótka relacja z GeeCON 2015

Kraków, wiosenny poranek i kino, które na chwilę zapomniało o swojej głównej roli.
W takich warunkach, 13 maja, rozpoczęła się kolejna edycja konferencji GeeCON (http://2015.geecon.org/).  Około 1200 głodnych wiedzy uczestników związanych z najrozmaitszymi technologiami oraz 75 prelegentów, którzy przez 3 dni dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Całość okraszona sporą dawką pozytywnego nastroju, odrobiną marketingu rekrutacyjnego, geekowymi gadgetami, konkursami i smacznymi przekąskami.



W każdym bloku czasowym uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z czterech prowadzonych równolegle prezentacji. Duża liczba świetnych prelegentów i tematów niejednokrotnie skutkowała problemem przy wyborze sali. Otuchy dodawała myśl, że wszystkie prezentacje są rejestrowane i wkrótce będą dostępne.

Wśród tematów brylowały te o Reactive Manifesto (http://www.reactivemanifesto.org),
bazach NoSQL (http://cassandra.apache.org, https://hadoop.apache.org,
https://www.mongodb.org, http://orientdb.com ...) oraz mikroserwisach.
W moich oczach wszystkie prezentacje byly na dobrym lub bardzo dobrym poziomie.

Poniżej kilka tematów, które pojawiły się w ciągu tych 3 dni.

How to run technological revolution in semi-stagnant environment?

Wojciech Burkot, CTO w Groupie Allegro: 80% pracy jest wykonywana przez 20% pracowników. Tylko kolejne wyzwania pozwolą zatrzymać tych najefektywniejszych w firmie.

Life Beyond the Illusion of Present

Jonas Bonér (co-founder and CTO of Typesafe, http://jonasboner.com) wyjaśnił, iż
w dzisiejszych czasach zasoby takie jak moc obliczeniowa oraz pamięć są relatywnie tanie, dlatego można zrezygnować z aktualizowania danych historycznych (w tym z funkcji update i delete) na rzecz operacji insert, czyli wprowadzania wyłącznie nowych danych w postaci faktów. Ma to pomóc w budowaniu silnie rozproszonych i skalowalnych systemów rozproszonych. Jonas radził również aby budowane przez nas aplikacje „nie przepraszały“, ale aby były gotowe na awarie, które mogą pojawić się w trakcie ich użytkowania.

From Java to Scala in Two Months

Daniel Nowak (Head of Logistics Software at Zalando) opowiedział o projekcie, w którym 3 miesiące wystarczyły aby odpowiednio zmotywowany zespół programistów Javy przygotował i wdrożył mały produkt w Scali. Ciekawa historia o grupce ludzi, których zapał i ciekawość pozwoliły przełamać trudności związane z przygotowaniem całkowicie nowego produktu. Wykorzystali do tego nieznane im wcześniej narzędzia bazujące na Scali (m. in. Akka i Play Framework).



Implementing the Reactive Manifesto with Akka

Adam Warski (co-founder of SoftwareMill) w wyśmienity sposób pokazał jak zaimplementować aplikację zgodną z Reactive Manifesto. Nagranie z prezentacji zarejestrowanej podczas Lambda Days 2015 https://vimeo.com/121229692. Slajdy w IntelliJ IDEA były rozbrajające! :)



Building fault tolerant apps with Cassandra

Christopher Batey opowiedział o Apache Cassandra, jej podstawach, strategiach replikacji i partycjonowania danych przy pomocy algorytmu consisten hashing.

Lambda Core – HardCore

Jarosław Ratajski (człowiek w tajemniczej, czarnej pelerynie) pokazał jak przy pomocy
rachunku Lambda zdefiniować liczby naturalne oraz wartości logiczne true/false. Zaprezentował również swoje Javowe narzędzie do analizy wyrażeń Lambda (https://github.com/jarekratajski/badlam).


WordPress.com & The Future of Work

Scott Berkun z WordPress (http://scottberkun.com) stanowczo stwierdził, że praca zdalna może być efektywna. Bazował na doświadczeniach zespołów tworzących WordPress.com.

W czwartkowy wieczór (14-go) na uczestników czekało after party w klimatycznym lokalu Stara Zajezdnia. Szum technologicznego dialogu a gdzieś w tle turniej walczących robotów, sporo przefajnych ludzi! Było całkiem zabawnie:)



Tak! Imprezę zaliczam do bardzo udanych i z pewnością rozważę uczestnictwo w przyszłym roku:)
Na koniec bardzo gorąco dziękuję JUG Łódź oraz organizatorom GeeCON, bo to właśnie dzięki synergii tych 2 zespołów miałem okazję do wzięcia udziału w konferencji całkowicie bezpłatnie - yeah!!:)

No comments:

Post a Comment