Sunday, November 20, 2016

2016-10-06 Mobiconf


Na przestrzeni roku udało mi się odwiedzić wszystkie największe konferencje poświęcone technologiom mobilnym. W dużej mierze dzięki współpracy JUG Łódź wraz z organizatorami tychże eventów. (Polecam aktywne wspieranie stowarzyszenia JUG :)) W poprzednich swoich wpisach miałem przyjemność zrecenzować MCE oraz Droidcon. Tym razem przyszedł czas na ocenę wydarzenia jakim jest Mobiconf odbywający się w Krakowie. 

Tegoroczna edycja Mobiconf jest już trzecią z rzędu. Po raz drugi została zorganizowana w Multikinie, nieco z dala od centrum miasta, dzięki czemu unikniemy trudności związanych z zakorkowanymi o tej porze ulicami.  Unikniemy również wszelkich problemów z parkingami co na samym wstępie napawa optymizmem po dosyć długiej podróży z okolic Łodzi :). 

Organizacja konferencji
Po wejściu do Multikina witani jesteśmy przez miły zespół organizatorów, który czuwa nad tym, aby rejestracja przebiegała sprawnie i jak najszybciej. Przychodząc kilka minut wcześniej, na pewno nie będziemy mieć problemu ze zdążeniem na keynote’a. W tym miejscu warto wspomnieć również o bogatym “pakiecie startowy”, jaki został przygotowany dla każdego uczestnika - każdy odwiedzający konferencję otrzymał kubek, torbę oraz koszulkę. Jest to na pewno miły gest ze strony organizatorów. Dla gadżetów jednak nie pokonuje się kilkuset kilometrów, pozostaje nam zatem dobudzić się kawą i wybrać na pierwszą, otwierającą prelekcję.

Prelekcje
Podczas konferencji mogliśmy uczestniczyć w około 27 zróżnicowanych prelekcjach, rozłożonych na dwa dni oraz zgrupowanych w trzech równoległych trackach. Wykłady zostały tak rozplanowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mieliśmy do wyboru tracki w pełni poświęcone głównym platformom: Android, iOS oraz Everything mobile, na którym poruszone zostały zagadnienia związane z szeroko pojętym designem aplikacji mobilnych. Same prelekcje prowadzone były natomiast przez osoby doświadczone, nierzadko z tytułem GDE. 

Ze względu na swoją prace zarówno z Androidem oraz iOS’em, wybierałem różne tracki, tak aby skorzystać z konferencji jak najbardziej. Mobiconf przyciągnął jako speakerów kilka rozpoznawalnych i znanych mi wcześniej z innych eventów osób. Jest to niewątpliwy plus, gdyż możemy posłuchać prelegentów, których prezentacje do tej pory mogliśmy jedynie spotkać na zagranicznych Droidcon’ach.

Jako, że konferencja posiadała ogromną ilość prelekcji, myślę iż warto skupić się przede wszystkim na tych, które zapadły mi w pamięci oraz znacząco wyróżniały się spośród pozostałych. Tradycyjnie każda konferencja powinna mieć mocne wejście, tak i było też w tym przypadku. 

Keynote uważam za najbardziej udany, chociaż nie poruszał bezpośrednio tematyki mobile. Kevlin Henney w swoim talku zatytułowanym “The programmer” poruszył zagadnienia, z którymi wszyscy programiści mają na co dzień do czynienia. Jakość oprogramowania, paradygmaty, detale - rzeczy, które są ważne dla każdego dewelopera tworzą istotę tej profesji. Kevlin porównując pracę programisty do pracy artysty sprawił, iż każdy ze słuchaczy mógł inaczej spojrzeć na wykonywany przez siebie zawód.

Konferencja poświęcona technologiom mobilnym, powinna jednak posiadać kilka mocnych prelekcji dotyczących samego mobile. Najlepszą według mnie zafundowała nam Anastasiia Voitova. Podczas “Building user-centric security model in iOS applications” poruszona została tematyka zabezpieczenia aplikacji iOS’owych przed atakami. Prelekcja poprowadzona w bardzo luźny sposób zwracała uwagę na istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Często zabezpieczenia w aplikacji kończą się jedynie na wykorzystaniu protokółu HTTPS, jednak jest to tylko czubek góry lodowej, o czym mogliśmy się przekonać podczas prezentacji.

Ogólne wrażenia

W ostatnim czasie uczestniczyłem w wielu konferencjach poświęconych technologiom mobilnym. Mobiconf na pewno zasługuję na pozytywną opinię, biorąc pod uwagę organizację wydarzenia. Jeżeli chodzi o odbiór samych prezentacji, myślę iż jest to zawsze kwestia indywidualna. Z tego też powodu, abyście sami mogli się przekonać czy warto odwiedzić tą konferencję zapraszam serdecznie do obejrzenia z niej relacji.  W momencie, gdy tworzę tą recenzję, organizatorzy przygotowali oraz udostępnili już część prezentacji do obejrzenia. Można je znaleźć na kanale Youtube Moibconf.

No comments:

Post a Comment