Monday, January 6, 2014

Misja Jug Łódź

Misja - czyli co w życiu jest ważne

“Learning to code is the single best thing anyone can do to get the most out of the amazing future in front of us."
Tadeusz Kościuszko

W chwili obecnej łódzki rynek pracy znajduje się w dosyć ciekawej sytuacji. Z jednej strony mamy ogromną rzeszę ludzi, którzy narzekają na ciężkie czasy i na to jak trudno znaleźć dobrą pracę. Z drugiej mamy cały zastęp firm IT, które chcą zatrudniać zdolnych programistów ale nie mogą znaleźć tylu ilu chcą... bo tylu po prostu nie ma.

Wielu znajomych z innych branż słysząc, że w firmach IT za polecenie pracownika dostaje się bonus - spada z krzesełek. Nie zdążą wstać gdy dowiadują się, że cyklicznie odbywają się różnego rodzaju darmowe imprezy gdzie programiści i programistki mogą się za darmo najeść się i pobawić (uczestnicząc w arcyciekawych wykładach oczywiście) - jedyny warunek - zostawić swoje CV.

Dlaczego relatywnie mało osób ciągnie do programowania? Być może to lata karmienia społeczeństwa filmami typu "zemsta frajerów" gdzie mało popularne nerdy polują na dziewczyny. A być może to kwestia tego, że kodem trudniej lansować się na fejsie niż obrazkami z kwejka. A może po prostu programowanie jest zwyczajnie trudne i jego nauka wymaga pewnej samodyscypliny oraz pracy we własnym zakresie? (Ktoś złośliwy mógłby jeszcze dodać, że niektóre korpo nie pomagają traktując programistów jako proste trybiki w strukturze - ale tym kimś złośliwym nie będę ja...)

Tak czy inaczej w chwili obecnej byle handlarz pojarą cieszy się na mieście większym respektem niż programista i tutaj pojawia się misja dla JUGa by:

"Szerzeć wiedzę i kulturę programistyczną"

Co robimy

Oto co udało nam się zrobić w 2013 roku :

  • Zorganizowaliśmy ponad 20 spotkań - niezwykle ciekawych i wciągających prezentacji na wydziale DMCS (tam jest bardzo duża sala)
  • Rozpoczęliśmy cykl prezentacji z "Clean Coders" - http://cleancoders.com/
  • Współorganizowaliśmy hackathon z Rule Financial
  • W Cybercom Group zorganizowaliśmy Global Day of Code Retreat
  • Zorganizowaliśmy trzecią edycję konferencji Mobilization - największej w Polsce mobilnej i jednocześnie darmowej konferencji (z darmową grochówką).

W 2014 chcemy nadal organizować prezentacje z zakresu IT, na które mogą spokojnie przyjść wszyscy zainteresowani danym tematem (sala jest bardzo duża). Jednocześnie fajnie by było stać się takim "radiatorem edukacji" i sukcesywnie szerzyć wiedzę na nowe jednostki poszerzając grono szczęśliwych (w miarę możliwości) programistów.

Linki

Paweł Włodarski

No comments:

Post a Comment