Wednesday, July 9, 2014

2014-06-09 - 33rd Degree - recenzja

Dzięki JUGowi dostałem darmową wejściówkę na 33rdDegree. Kilka słów o tym jak było. Całe wydarzenie miało miejsce w multikinie w Krakowie. Miejsce wydarzenia było dobre: dużo miejsca w salach i na korytarzach. Dodatkowo przed kinem został ustawiony specjalny namiot gdzie można było spędzać czas pomiędzy talkami. Prezentacji było mnóstwo wszelakiego rodzaju, każdy oprócz programisty c++ znalazłby coś dla siebie – było nie tylko o javie ale i o javascripcie, sqlu czy objective-c (tego ostatniego unikałem jak ognia). Była też to prawdopodobnie pierwsza konferencja, jak chwalili się organizatorzy, w której można było posłuchać o Swiftcie. Na konferencji często był poruszany temat programowania reaktywnego i funkcyjnego, wyraźnie jest to nowy trend. Ciesze się z tego powodu ponieważ jestem bardzo tymi tematami zainteresowany, tym bardziej, że będę pisał pracę inżynierską na ten temat.

Kilka ciekawszych prezentacji:

Mary Poppendieck - Think For Yourself
Początkowo myślałem, że będzie to kolejna nudna abstrakcyjna prezentacja z serii "jak być lepszym developerem". O ile nie pomyliłem się z tematem, to na pewno nie była nudna. Prezentacja była na temat odpowiedzialności developerów za to, co robią. Nie powinniśmy ślepo podążać za sztywnymi wymogami, tylko pomyśleć czego tak naprawdę oczekuje klient i jak możemy stworzyć produkt który mu się spodoba. Prezentacja była dobrze zrobiona a prelegent mówił ciekawie i sprawiał wrażenie kompetentnego.

Ted Neward - Managers are from Mars, Developers are from Venus
Jak tytuł wskazuje, odwieczny konflikt developera i managera. Prelegent opisuje problemy występujące pomiędzy tymi dwoma gatunkami – jak powstają i jak można im przeciwdziałać. Prezentacja miała w sobie dużo humoru, dzięki czemu była ciekawa. Szczególnie zapadła mi w pamięć historia projektu PoC która bardzo się zarządowi spodobała i weszła do produkcji.

Kito Mann - JavaScript, the Assembly Language of the Web
Prezentacja która mnie bardzo ciekawiła. To interesujące, jak javascript, język wysokopoziomowy i dynamiczny stał się „assemblerem” internetu. Na prezentacji dużo było o kompilatorach, które kompilują inne języki do Javascriptu. Okazuje się, że większość znanych nam języków posiada jakąś bibliotekę lub mechanizm który pozwala na kompilowanie go do javascriptu. Z drugiej strony mamy języki pod to dedykowane: Dart, TypeScript (podobno Microsoft zrobił w końcu coś dobrze) i znany z prezentacji o Playu CoffeScript.

Maciej Bendkowski - Eclipse Orion - New and Noteworthy
Prezentacja o dość ciekawym produkcie – Eclipse Orion. Jest to IDE przeglądarkowe. Nie musimy niczego instalować, odpalamy przeglądarkę, gdziekolwiek i na czymkolwiek i możemy programować. Nasze ustawienia i kod trzymane są na serwerze.

Małgorzata Janczarska - JavaScript Bloopers – most common developers’ mistakes
Bardzo fajna prezentacja o problemach javascriptu. Z jednej strony, język prosty łatwy do nauki. Z drugiej strony, często zachowuje się w sposób bardzo ciężki do przewidzenia, początkujący developerzy mogą spędzić długie godziny na debugowaniu. Prelegent omawiał różne pułapki jakie zastawia na nas język i które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych programistów.


Wyjazd bardzo udany, zwiedziłem też trochę Kraków. Jeśli za rok znów wygram wejściówkę to na pewno pojadę :)

No comments:

Post a Comment