Friday, September 19, 2014

2014-09-17 Keep things simple with Scalatra

Na ostatnim spotkaniu JUG Łódź dobrze nam znany Michał Ostruszka, opowiedział o Scalatra.
Jest to lekka biblioteka wspomagająca tworzenie serwisów REST-like (ale też klasycznych aplikacji webowych) w oparciu o język Scala.


Scalatra jest używana przez takie firmy jak:
 • BBC
 • Guardian newspaper
 • Box.com
 • SoftwareMill w której Michał pracuje.
Na początku Michał zrobił szybkie porównanie z powszechnie znanymi Struts, Spring MVC oraz Play Framework. Przeznaczeniem Scalatry jest udostepnienie narzędzi pomocnych przy tworzeniu serwisów REST, które udostępniają na przyklad JSON API. Pomimo że Scalatra również wspiera całe aplikacje webowe po dodatkowej konfiguracji, użytkownicy tej biblioteki przeważnie nie potrzebują skomplikowanych kontenerów, wsparcia do części prezentacyjnej aplikacji, wystarczą im narzędzia do konsumowania URL oraz do zbudowania odpowiedzi na żądanie klienta. Wspomniał, że dzieki Scalatra dostaje tylko to co tak naprawde chce, bez dodatkowych "śmieci", które zwiększają czas inicjacji, logują niepotrzebne informacje.
Popieram opinie Michała, również jestm zwolennikiem takiego podejścia.

Michał zrobił szybkie wprowadzenie do Scalatry pokazał nam kilka slajdów na temat biblioteki, po czym jak każdy developer lubi, przeszedl do kodowania.
Bazując na projekcie scalatra-sbt-prototype przedstawił przykład serwisu implementującego najbardziej popularne methody HTTP jak: GET, POST, DELET, PUT.
Był to bardzo prosty serwis umożliwiający listowanie podstawowych informacji o prezenterach występujących na spotkaniach JUG, dodawanie nowych, usuwanie. Taki typowy CRUD.
Serwis uruchamiany był przez SBT na kontenerze Jetty, dzieki czemu nie trzeba było odpalać ciężkiego serwera aplikacji jakim jest jBoss lub WebLogic.

Scalatra ma wiele przydatnych componentów, dzieki którym kod parsujący parametry HTTP oraz zwracający odpowiedz do klienta może być bardzo czytelny i zajmowac dosłownie kilka linijek.
Scalatra wspiera parsowanie pojedynczego parametru np.: /:id, /talk?id=:id
oraz wielokrotnych parametrów np.:/talk?id=1&id=2,id=3 (multiParams).
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany "halt", który służy do zatrzymania wykonywania sie kodu w przypadku błędu i następnie zwrócenia zdefiniowanej odpowiedzi do klienta. Przykładowy błąd: braku spodziewanego parametru.
Dodatkowo twórcy biblioteki opakowali większość popularnych Response
Code w ActionResult np.: 200, 206, 404, dzieki czemu developer nie musi implementować
i dostaje gotowe rozwiązania do użycia.

Testując działający serwis, Michał używał postman - rozszerzenie do przeglądarki Chrome, restowy client wysyłający żądania HTTP bazując na wspomnianych wczesniej metodach.

Ciekawe uwagi od Michała:

 • scalatra wykonuje dopasowanie URL od dołu - jeśli serwis wspiera kilka URI np.:
  1. /talk/test
  2. /talk/:id
  i w takiej kolejności są zdefiniowane w klasie, wowczas URI /talk/test zostanie skonsumowany przez 2 definicje
 • używanie filtrów, zamiast serwletów - jeżeli serwlet zostanie wybrany do obslugi URL i nie znajdzie odpowiedniej deklaracji to zglosi błąd, filter natomiast jeżeli nie znajdzie to URL jest przekazywany do nastepnego i nastepny może być tym odpowiednim do obslugi tego URL

Przydatne wspomniane narzędzia:

Podsumowanie:


Z powodu braku terminu w 6 dzielnicy oraz w DMCS, JUG odbył sie w zupelnie nowej lokalizacji niż dotychczas PREXER. Sala była przygotowana, dobrze wyswietlający rzutnik, szkolne krzeselka, wszystko OK. Niestety przejeżdzające tramwaje na ulicy Pomorskiej zagłuszały nam prezentera.
To miejsce w przyszłości bedziemy traktowali jako backup. Niestety było bardzo mało uczestników tylko 13 osób, mam nadzieje, że tak słaba frekwencja była wynikiem zmian lokalizacji.

Podczas tego spotkania Marcin wygrał licencję MyEclipse.

Podsumowując prezentacja bardzo fajna, treściwa, scalatra jest ciekawą biblioteką.

Co dalej:


25 wrzesnia o godzinie 18 na DMCS, Sławomir Kłąb z Rule Financial opowie nam o JavaFX.
Już teraz zapraszam Was na kolejne spotkanie.

2 comments:

 1. Rozważasz użycie keyloggera na swoim urządzeniu z Androidem? Poznaj funkcje i zalety keylogger na androida w celu zwiększenia bezpieczeństwa i monitorowania.

  ReplyDelete