Sunday, September 7, 2014

2014-09-03 Firmao - czyli od startupu do produktu komercyjnego - recenzja

3 września w 6 dzielnicy mieliśmy okazję gościć Rafała Namiecińskiego. Współzałożyciela "Firmao".


Czym jest Firmao?
Jest to kompleksowy CMS/CRM w wersji przeglądarkowej, z bardzo rozbudowanymi opcjami konfiguracyjnymi pod indywidualne potrzeby danego klienta czy firmy

Prelekcja pomimo głównie aspektów biznesowych, miała całkiem dobrą publikę i padało wiele ciekawych pytań.
Zainteresowanych ciekawiło w jakich technologiach jest stworzone Firmao i chyba się nie zawiedli, bo padały
Java, Spring, Hibernate, Angular itp a także inne

Rafał przybliżył nam tajniki i udzielał dobrych rad odnośnie startupu, na czym się skupić a co sobie odpuścić i określił to powiedzeniem :

"Do what you do the best, outsource the rest".

Firmao swoją działalność zaczęło od dofinansowania z UE, gdzie jak podkreślał prowadzący nie warto pukać po pieniążki gdyż cała procedura i papierkologia oraz decyzja "czy projekt jest innowacyjny czy nie" podejmuje osoba, która kompletnie się może na tym nie znać.
Wracając do sedna sprawy, Rafał zdradził nam też kilka kruczków odnośnie składowania danych, a także bardzo sprytny patent na tanie międzynarodowe rozmowy telefoniczne do firmy.
Wystarczy mieć swoją centralkę oraz telefony VOIP i odpowiednio to skonfigurować. Klient np z Niemiec dzwoni na infolinię Firmao na numer, który wydaje się być numerem z Hamburga, a w rzeczywistości dzwoni do "serwera"

Sukces Firmao jak określił Rafał jest wynikiem wsłuchiwania się w potrzeby i uwagi klientów (schemat japońskiego koła jakośći i filozofia Kaizen), a także nie dawanie wszystkich dostępnych fajerwerków klientowi od razu, gdyż się wystraszy i pogubi.

Czym wyróżnia się Firmao na tle innych tego typu usług?

Przede wszystkim ceny są przystępne, szeroki wachlarz opcji, konfiguracji, oraz niezawodność (serwery Amazon) + bardzo dobry support (multilanguage: polski, angielski, niemiecki), który w ciągu kliku minut od założenia konta dzwoni do klienta, a także pomaga skonfigurować całość pod swoje potrzeby.

Firmao ma się dobrze, świadczy o tym liczba ponad 15000 zadowolonych klientów z Polski, Niemiec, Kanady i wielu innych krajów.

Padło pytanie o kilka dobrych rad dla planujących swój biznes udzielił bardzo cennych wskazówek np:

- skupianie się na głównych zadaniach i celach firmy (resztę jeżeli to wymaga zbyt dużych nakładów czasu i pieniędzy zlecić firmom zewnętrznym)

- szukanie środków finansowych u osób i firm, których projekt/pomysł może zaciekawić, niż liczyć na decyzję o przyznaniu dofinansowania ze środków z UE

- przede wszystkim - biznes wymaga poświęceń, a dokładniej rzecz biorąc, poświęcanie masy czasu na rozwój własnego biznesu.


Dziękujemy bardzo Rafałowi Namiecińskiemu za poświęcony czas i ciekawą prezentację oraz bardzo cenne wskazówki jak rozkręcić swój własny biznes w branży usług IT.

No comments:

Post a Comment