Monday, December 14, 2015

2015-12-04 Droidcon - recenzja konferencji

JUG i wejściówka na Droidcon.


Głównym celem JUG Łódź jest dzielenie się wiedzą oraz wspieranie łódzkiej sceny IT. Jednak nie są to jedynie cotygodniowe spotkania, ale również i stowarzyszenie, które stoi za ich organizacją. Będąc oficjalnym jego członkiem możemy wspierać tą inicjatywę, a jednocześnie być wspieranym, chociażby dzięki bezpłatnym wejściówkom na konferencje. W przypadku Droidcona to mi udało się takową uzyskać, dzięki czemu mogę się podzielić z Wami wrażeniami z tego eventu.

Konferencje mobile.


Od kilku lat rokrocznie słyszymy, iż rok 201x jest rokiem mobile. Przejawem tego jest coraz większa liczba eventów oraz konferencji poświęconych technologiom mobilnym. Obok najpopularniejszych konferencji w Polsce takich jak Mobilization czy MCE, których nie trzeba przedstawiać zawitała u nas również seria Droidcon, marka ciesząca się uznaniem wśród programistów poruszających się w ekosystemie Google’a na całym świecie. 
Jak sama nazwa wskazuję, mamy do czynienia z konferencją wyspecjalizowaną w temacie zielonego robocika. W dwa dni możemy uczestniczyć w prawie 30 prelekcjach odbywających się w dwóch równoległych trackach, poświęconych jedynie tworzeniu aplikacji na system Android, co według mnie stanowi najistotniejszy element tej konferencji. Taka specjalizacja umożliwia bowiem nie tylko koncentrację na najnowszych trendach, ale również poruszenie tematów mniej znanych społeczności i niekoniecznie modnych. Zanim jednak rozwinę nieco tą myśl, chciałbym zwrócić uwagę na samą organizację wydarzenia.

Miejsce organizacji konferencji.


Zgodnie z informacjami, które można było otrzymać podczas konferencji, Droidcon jako następca konferencji Krakdroid, odbywa się już po raz drugi w dość sympatycznym mieście Kraków. Nie mniej, nie więcej dla osób z Łodzi i okolic oznacza to wyprawę w godzinach wczesno porannych, jeżeli dojazd na konferencję planujemy tego samego dnia. Po dotarciu, miejscem tegorocznej edycji okazuje się hotel Best Western, dzięki czemu możemy odnieść pozytywne wrażenie co do standardu samego wydarzenia. 
Tradycje są po to, aby je kultywować, dlatego też każdy z uczestników podczas rejestracji zostaje wzbogacony o kolejną pozycję garderoby. Po sprawnym odhaczeniu się i otrzymaniu suwenirów nie pozostaje nam nic innego jak udać się na prelekcje. Tu niestety wita nas bardzo wąski korytarz, na którym swoje stoiska dodatkowo rozstawili sponsorzy. Na całe szczęście jednak przerwy między kolejnymi talkami są bardzo krótkie, dzięki czemu nie jest to aż tak dotkliwe. Same prelekcje odbywają się w dwóch salach, jednej bardzo pojemnej, drugiej natomiast bardzo “przytulnej”. Mniejsza sala, sprawia niezbyt przyjemne wrażenie, gdyż talki, które się w niej odbywają zazwyczaj cieszą się mniejszą popularnością, co przy małej frekwencji może napawać smutkiem. Z drugiej strony, przy dwóch bądź trzech ciekawszych, niemożliwym było się normalnie pomieścić.

Wartość merytoryczna


Kończąc dosyć przydługi wstęp, chciałbym przejść do tego co najważniejsze, czyli samych wykładów oraz ich poziomu. W tym momencie, muszę stwierdzić, iż była to jedna z lepiej prowadzonych konferencji, które udało mi się ostatnio odwiedzić. Nie chodzi mi tu o poziom merytoryczny prelekcji, ale doświadczenie ich prowadzących oraz obycie sceniczne. W tej kwestii prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie i nie sposób było dostrzec na nich braku przygotowania bądź stresu, co często mimo sporej ilości posiadanej wiedzy prowadzącego, może zepsuć ogólne odczucie słuchaczy. Z drugiej strony zdarzało się, że prezentowany materiał nie był przeznaczony dla doświadczonych programistów, a raczej dla osób, które swoją przygodę z Androidem dopiero zaczynają.
W agendzie nie mogło zabraknąć prezentacji o RxJava, frameworku będącym obecnie na topie oraz o wszelkich nowościach pojawiających się wraz z premierą systemu Marshmallow. Informacje o najnowszych technologiach są zawsze czymś czego oczekujemy od konferencji branżowych, tak i też było w tym przypadku. Dla mnie jednak najlepszymi prezentacjami były te odnoszące się nie do samych trendów czy też najnowszych frameworków, lecz do samego Androida jako systemu.  Keynote poprowadzony przez Aleksandra Piotrowskiego o komunikacji międzyprocesowej z wykorzystaniem Bindera, czy też talk Romana Mazura poruszającego tematyke ADB shella, przypomina nam dosyć ważną rzecz, iż mimo dziesiątek wysokopoziomowych bibliotek Javowych nadal mamy do czynienia z systemem Linuksowym. Temat ten jest rzadko poruszany, jednak dla mnie osobiście bardzo interesujący, przez co uważam to za ogromny plus Droidcona. 
Oprócz wyżej wymienionych prezentacji, na wartą odnotowania zasługuje również prezentacja Michała Tajcherta, który dzielił się ze słuchaczami swoim doświadczeniem, jak przejść od pomysłu na aplikację do jego wykonania i popularyzacji oraz kończąca konferencję prelekcja Wojtka Kalicińskiego - “20 tips for building better apps”. 
Na finałowym talk’u moglibyśmy zakończyć nasze rozważania dotyczące konferencji, jednak na tych bardziej cierpliwych czekał barcamp. Chętni do zaprezentowania swojej, krótkiej 20 minutowej prezentacji, mogli zgłaszać swoje pomysły w trakcie trwania konferencji. Na koniec zostało wyłonionych osiem tematów, które zaprezentowane zostały w formie lightning talków. Według mnie osoby, które opuściły Droidcona przedwcześnie, mogą żałować braku swojej obecności. W tym przypadku również, bardzo dobre prezentacji dali A. Piotrowski o rootowaniu urządzeń, jak i R. Mazur o kontrybucji kodu do projektu Android.

Podsumowanie


Podsumowując, konferencję Droidcon oceniam pozytywnie. Przede wszystkim ze względu na obecność tematów innych niż te o najnowszych frameworkach, które królują na większości konferencjach. Oczywiście każdy jednak znajdzie dla siebie coś ciekawego, choć odległy termin od corocznego Google I/O, nie sprzyja odnalezieniu na niej samych nowinek i ciekawostek.

Sunday, December 6, 2015

November @ JUGLODZ - learning by deleting and communities cooperation

Global Day of Code Retreat

The main event in November on JUG Lodz was the Global Day Of Code Retreat workshop. This time we had a pleasure to have Adrian Bolboaca (https://twitter.com/adibolb) as a host.

Adrian gain a lot of experience by hosting Global Day of code retreat year after year all over the world and this time he shared his knowledge with JUG Lodz. You can check participant's opinions here --> Interviews after GBDC.. Interviews are in polish but all if you don't know polish language - everyone was more than HAPPPY:)

Cooperation between communities

A day before GDCR Adrian presented another topic titled "Legacy Code is Fear" where he explained how you can defend your code against erosion.

There was also one additional reason why this meeting was unique. For the first time we as a JUG had organized a meeting along with Dev@Lodz group (http://www.meetup.com/dev-LDZ/ & https://twitter.com/devldz). The idea was that each group invite one presenter so "our" speaker was Adrian and dev@Lodz invited Maciej Aniserowicz (https://twitter.com/maniserowicz) who spoke about CQRS.

Presentations

AOP

We started this month with a presentation made by Damian Sińczak (https://twitter.com/dsinczak) about AOP.

You can see the presentaiton here :

Docker

Piotr Kieszczyńs­ki (https://twitter.com/pkieszcz) has started a new cycle about Docker.

Ansible

We also had a chance to listen about Ansible during a presentation prepared by Dominik Stożek (https://twitter.com/dstozek)

And of course there is a presentation :

Workshops

First of all Akka returned to JUG Lodz thanks to Robert Budźko (https://twitter.com/rbudzko). This time we learned about akka persistence functionality

Haskell adventure continues thanks to Artur Czajka (https://twitter.com/tr00per87). This time we understood the power of Type classes and magic of Functors

Finally we could learn more advanced features of Apache Spark's RDD thanks to Paweł Włodarski (https://twitter.com/PawelWlodarski)

JUG Lodz on IT Fares

We gave also two presentation on a local IT Faires. First one was about Monad by Artur Czajka

Second one was an introduction to Apache Spark by Paweł Włodarski

Learn to teach - why just having a knowledge is not enough

There is a lot of very smart people in Lodz however being smart is not enough to share knowledge with community. You need also to have proper "pedagogical skills". That's why for the first time at JUG we had a chance to gain "meta knowledge" about sharing knowledge. Thanks to Marta Wachołek (https://pl.linkedin.com/in/martawacholek) and Maciej Jabłoński (https://twitter.com/j4b0l) JUG Members have a possibility to train their presentation skills during public speaking workshops.

What's next?

It is already December 6th when I'm writing this word so an excellent presentation about JVM internals prepared by Jarek Pałka already took place. Soon we will have another Haskell and Spark workshops, we will see Lambda Architecture and for the first time Security Workshops will be organized. Stay Tuned! http://www.meetup.com/Java-User-Group-Lodz/
***