Monday, June 2, 2014

2014-05-29 - Vaadin on tour - przystanek Łódź

W czwartek 29.05.2014 mieliśmy zaszczyt gościć Macieja Przepiórę z firmy Vaadin, który nam przybliżył nieco tajniki tego frameworka.

Vaadin - w języku fińskim oznacza samicę łosia (klępa), stąd charakterystyczny znaczek }> mający kojarzyć się z łosiem, będący jednocześnie logiem Vaadina.

Wracając do rzeczywistości, sam Vaadin jest przeznaczony do aplikacji typu Rich Client / Fat Client oraz tak zwanych single page application z wykorzystaniem wzorca projektowego MVP (Model-View-Presenter).
Vaadin sam w sobie nie nadaje się na typową "stronę" html. Vaadin jest frameworkiem do pisania aplikacji internetowych.
Prowadzący podkreślał, że Vaadin ma masę widgetów, kontrolek które wyróżniają go z tłumu (ponad 400) i tylko wyobraźnia programisty co chce osiągnąć przy użyciu kontrolek jest jego ograniczeniem (Sky is the limit....)

Vaadin jest aplikacją podobną w działaniu do GWT, lecz jak przekonywał autor prelekcji nie jest tak do końca.
Otóż w GWT mamy różne części kodu
- serwer - wykonywany na serwerze,
- shared - współdzielony między klientem a serwerem
- client - wykonywany po stronie klienta

  Natomiast Vaadin ma kod serwerowy, którego klient to de facto kod Javy kompilowany do JavaScriptu, a następnie kompresowany i wykonywany przez przeglądarkę.
  Co jest dodatkowym plusem Vaadina kod serwerowy jest napisany w dowolnym języku opartym na JVM (Java,Scala, Groovy). Warte podkreślenia jest to, że całość wykonywanego kodu odbywa się po stronie serwera.

  Bardzo ciekawie wygląda prezentacja i objaśnianie "jak to działa" - po stronie serwera cały nasz kod to są komponenty, natomiast to co prezentowane jest po stronie klienta - to widgety. Gdy zechcemy zrobić jakiś widget niekonwencjonalny, wtedy musimy rozszerzyć klasę Widget z GWT, dość ciekawie Maciek zaprezentował temat działania aplikacji na load balancerach i dużym obciążeniu oraz podał przykładowo ile aktywnych sesji jest w stanie obsłużyć Vaadin bez wyraźnego spowolnienia.

  Podczas prelekcji prowadzący był bombardowany pytaniami z publiczności i wyjaśnianiem "how to", oraz porównań i analogii do GWT.
  Ogólnie poziom merytoryczny prelekcji był bardzo wysoki o czym może świadczyć interakcja na linii publika - prowadzący oraz bardzo duża frekwencja (71 osób - bardzo dziękujemy !!!) a także czas prezentacji (2 godziny !!)
  Chyba najlepsza frekwencja na JUGu!


  No comments:

  Post a Comment