Saturday, May 24, 2014

2014-05-22 - Flash Talki - pierwsze starcieUsain Bolt będzie w sierpnu w Warszawie na mitingu Kamili Skolimowskiej, my mamy swoich reprezentantów sprintu w kategorii prelekcji. Pierwsza odsłona Flash Talków - krótkich, wręcz sprinterskich prelekcji (20 minutowych wystąpień) za nami. Skrócona forma pozwala na jednym spotkaniu poznać większą liczbę tematów w pigułce.

 

 

Krzysztof Telka - Nauka jako proces ciągłej ewolucji programisty

Pierwszym prelegentem był Krzysztof Telka z firmy Cybercom, który zaprezentował temat Nauka - jako proces ciągłej ewolucji programisty. Prezentacja miała charakter motywacyjny. Krzysiek bazował na modelu kompetencji wg. Dreyfusa, który wyróżnia poniższe stopnie kompetencji:
  1.  Nowicjusz - skupiony na szybkim ukończenia zadania, potrzebuje dokładnych wskazówek i reguł.
  2. Zaawansowany nowicjusz - formułuje proste zasady, ciągle potrzebuje szybkich wskazówek, brak całościowego obrazu problemu.
  3. Kompetentny - nastawiony na cel, samodzielnie składa kroki, posiada zwykle jeden pomysł na rozwiązanie danego problemu.
  4. Profesjonalista - biegły, rozumie celu zależnie od kontekstu, zauważa analogie
  5. Ekspert - myśli inter-dyscyplinarnie, syntezuje pojęcia na wyższym poziomie abstrakcji, stosuje metafory, podejmuje decyzje intuicyjnie
Następnie prelegent zachęcał nas do zadania sobie pytania na jakim etapie kompetencji jesteśmy i pokazał w jaki sposób możemy kontrolować nasz proces uczenia się - rozwijania. Zaprezentował  pasję w tym co robi i dzięki mu za to. Jeśli ktoś zapomniał o potrzebie rozwoju to po tej prelekcji z pewnością wrócił na dobry tor. Prezentacja Krzyśka dostępna tutaj.

Więcej o modelu kompetencji możemy zobaczyć w prelekcji guru od aspektów miękkich w IT Sławka Sobótki z firmy Bottega - film, slajdy oraz artykuł dla SDJ.


Łukasz Lisowski - ZABBIX


Druga prelekcja Łukasza Lisowskiego o ZABBIXie odnosiła się poniekąd do wcześniejszej prelekcji Mariusza Panka z firmy TomTom - Javamelody - co mi w Javie gra!. Odniesienie polegało na zaprezentowaniu narzędzia alternatywnego dla JavaMelody. Łukasz już na wstępie zaznaczył różnicę między tymi narzędziami. JavaMelody potrzebuje konfiguracji bezpośrednio w trakcie implementacji aplikacji (trzeba dodać jakoś liby JavaMelody w kodzie), tymczasem ZABBIX może działać z dowolną zdeployowaną już apką, czyli może pomóc tam gdzie nie mamy czasu bądź możliwości wpiąć dodatkową bibliotekę. ZABBIX umożliwia korzystanie z wbudowanego w JVM  JMXa (Java Management Extensions). Dzięki takiemu rozwiązaniu może korzystać z dowolnych liczników wystawionych przez tego magicznego JMXa:). I tu bym się chętnie popisał jakąś wiedzą, której nie posiadam, więc pozostawię ten temat w błogiej ciszy albo zadam pytanie: komu dzisiaj kibicujecie? - Ja jestem za Madrytem!


Paweł Michalski - Eclipse tips & tricks

Paweł Michalski z firmy TomTom zademonstrował jak ważne w naszym rzemiośle programisty są narzędzia i ich znajomość. Na wstępie zademonstrował akcje podczas zapisywania, które mogą być przydatne i powinny być wspólne dla całego zespołu. W celu konfiguracji idziemy do preferencji i wyszukujemy "save actions". Paweł korzysta z formatera podczas zapisu oraz dodatkowych poleceń, które można modyfikować. Dobrze, żeby te ustawienia były wspólne dla całego zespołu, wtedy unikniemy problemów ze zmianami jedynie formatowania w repo.

Następnie pokazał możliwości konfiguracyjne błędów oraz ostrzeżeń, które pomagają za wczasu wykryć błąd lub problem w kodzie. Konfigurację możemy przeprowadzić w Preferences a następnie korzystając z wyszukiwarki wpisać "warnings" i dla wybranego języka programowania możemy zmodyfikować domyślne zachowanie. Dla przykładu eclipse doskonale wie, że przypisanie boola w środku ifa to zwykle błąd i nie robi nic tylko po cichu się z nas nabija. Nie wiem jak wy, ale ja spędziłem na takim błędzie któryś wieczór. Warto więc spojrzeć na listę - w przypadku Javy jest ona dość rozbudowana.


Paweł pokazał kolejną fajną funkcjonalność - quick diff w edytorze sprzęgnięty z ostatnią wersją z SVNa. Wyszukujemy frazy "quick diff", konfigurujemy jak na screenie poniżej i delektujemy się diffem w edytorze.

 
Następnie to co na wszyscy czekają, czyli magiczne skróty klawiszowe. Jako leniwy programista nie lubię wykonywać czynności, które mogłyby się same wykonać (a ja będę mieć więcej czasu na wybór piwnego repertuaru na wieczór). Tak więc jeśli jeszcze nie znacie, to musicie spróbować:
  • ALT + SHIFT + ↑ (lub ↓) - WOW, po prostu spróbuj w edytorze, np. będąc w środku nazwy zmiennej ;)
  • CTRL + O - outline z wyszukiwarką bez użycia myszki
  • ALT + ← (lub →) - następne/poprzednie miejsce w którym byliśmy
  • CTRL + SHIFT + P - idź do odpowiadającej klamry (trzeba się ustawić za klamrą początkową lub przed kończącą
  • i inne których nie zanotowałem lub nie pamiętam ;)

Na koniec wspomnę o losowaniu nagrody. Ebooka od Manninga wygrał Jarek - dziękujemy wydawnictwu manning.com za sponsorowanie nagrody oraz prelegentom za poświęcony czas i chęci.No comments:

Post a Comment