Friday, May 16, 2014

2014-05-15 Arduino... 1,2,3 Start

Choć JUG ma w swojej nazwie Javę, nie znaczy to, że osoby przychodzące na spotkania ukierunkowane są tylko na ten jeden język programowania. Świadczyć może o tym choćby całkiem nienaganna frekwencja na ostatnim wykładzie, który poświęcony był Arduino. Hmm, Arduino... a co to właściwie jest? Na to i inne pytania odpowiadał nam prowadzący, Rafał Wokacz z Cybercom.

Hackathon na MCE - robot podążający za światłem

Arduino to otwarta platforma sprzętowa, tak zwana „płytka” zawierająca mikrokontroler (procesor) oraz sporą ilość gniazd wejścia/wyjścia, za pomocą których można podłączyć ją do innych urządzeń peryferyjnych. W skrócie, jest to miniaturowy komputer (dosłownie - ma wymiary ok. 7 na 5 cm). Pewno zastanawiasz się po co komu coś takiego? Przecież większość z nas ma lśniące i coraz wydajniejsze laptopy. Czytaj dalej, za moment wszystko stanie się jasne :)

Arduino jest tak naprawdę nazwą całej rodziny urządzeń, z których podstawowym modelem jest Arduino Uno, o dość skromnych parametrach: częstotliwość taktowania procesora 16 MHz i pamięć 2 KB SRAM nie robią już dziś wrażenia, jest wręcz trudno wyobrazić sobie tak małe wartości! Nie to jednak decyduje o sile tego urządzenia. A więc co?

Jest to przede wszystkim produkt adresowany do ludzi kreatywnych, lubiących eksperymentować i majsterkować. Niekoniecznie potrzebna jest tu wiedza z elektroniki. Arduino zaprojektowane jest tak by można było je łatwo łączyć z innymi elementami, sensorami, silnikami i diodami. Dedykowane układy (tzw. shields) pozwolą dodać do bazowego Uno peryferia takie jak bluetooth, wi-fi, ekrany LCD, i kto wie co jeszcze. Na prezentacji przedstawione zostały różne przykłady zastosowań, od mrugania diodkami LED, po sterowanie silnikami, roboty podążające za źródłem światła, balansujące, zdalnie sterowane (także z funkcją koszenia trawy). Na tej długiej liście znalazła się też zautomatyzowana plansza do zdalnej gry w szachy, atrapa R2D2 z Gwiezdnych Wojen, oraz „inteligentna” koszulka z wszytym (sic: wszytym nićmi) Arduino LilyPad. Szczerze mówiąc w takim portfolio projektów aż wstyd wspominać o tak prostackich zastosowaniach jak zdalne otwieranie garażu. A Ty, jaki masz pomysł?

Zdalnie sterowana kosiarka

Co lepsze, lista zalet Arduino nie kończy się na tym. Olbrzymim plusem jest fakt otwartości platformy. Na stronie projektu znajdziemy wszystko od SDK po dokumentację i schematy według których można zbudować własną płytkę od podstaw. Walory edukacyjne są nie do podważenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie, zależnie od poziomu zaawansowania i obszaru zainteresowań (od prostego software'u po hardware). W dalszej części wykładu przyjrzeliśmy się bliżej narzędziom, tj. Arduino IDE, które umożliwia nam pisanie kodu i uruchomienie go na mikrokontrolerze. Poza bazowym edytorem dostępne są też inne, zależnie od platformy, m.in. pluginy do popularnych środowisk jak Eclipse, Xcode, Visual Studio. Razem z IDE dostajemy kompilator oraz biblioteki Arduino, które pozwalają bardzo łatwo obsłużyć piny wej/wyj oraz skonfigurować je np. do obsługi połączenia szeregowego. Wszystko to robi się praktycznie kilkoma linijkami kodu (C/C++), co na pewno zachęca do próbowania nowych (szalonych?) pomysłów.

Ostatnim smaczkiem prezentacji było live-demo zdalnie sterowanego robota zbudowanego przez Rafała. Nasz mały dwukołowy przyjaciel składał się z Arduino Uno, silniczków, modułu bluetooth, paru dodatkowych elementów i zasilany był bateryjką 9V. Kontrolerem był smartfon z lekko skastomizowaną aplikacją na Androida. Trzeba przyznać, że zaostrzyło to mój apetyt na warsztaty Robothon organizowane przez Cybercom w najbliższą sobotę :)

Jak zwykle na spotkaniu wylosowaliśmy też jedną licencję na produkt firmy JetBrains.

Duża frekwencja mimo Geecona - wiele nowych twarzy

2 comments:

  1. Opłacało się przyjść. O Arduino słyszałem już wcześniej ale nie miałem okazji zrobić sobie "startowego researcha'a". No i jeszcze udało się wygrać licencję na IntelliJ IDEA, dzięki wielkie.

    ReplyDelete
  2. A na Vaadinie można wygrać wejściówkę na 33rd degree http://goo.gl/SJH9hL. Rejestracja na konkurs tylko dzisiaj :).

    ReplyDelete